W instalacjach oświetlenia LED często pojawiają się problemy z zakłóceniami oraz wywołanymi przez nie przepięciami powstającymi na skutek modulacji PWM stosowanej do regulacji jasności (lub koloru w systemach LED RGB). Bardzo wiele zależy oczywiście od zastosowanych urządzeń, poprawnego wykonania instalacji oraz właściwego doboru przekroju przewodów ale zdarzają się sytuacje (na przykład przy długich przewodach zasilających), gdzie nawet w dobrze wykonanej instalacji mogą pojawić się problemy z przepięciami, czyli zakłóceniami generowanymi w obwodach. Czasami też przejmujemy po kimś instalację i nie ma możliwości jej zmiany, a zakłócenia występują.
W tych oraz wszelkich innych przypadkach sytuację może całkowicie naprawić lub znacznie poprawić nasz filtr FPP, który bardzo skutecznie eliminuje lub w drastycznych przypadkach mocno tłumi zakłócenia powstające głównie na skutek modulacji PWM ale również tych dostających się do obwodu innymi drogami. Ze względu na konieczność bardzo precyzyjnego działania filtr występuje w dwóch wersjach napięciowych:
- FPP-12 dla napięcia zasilania diod LED między 8 a 15 VDC
- FPP-24 dla napięcia zasilania diod LED między 15 a 26 VDC
- Filtr włącza się równolegle do obwodów LED, zazwyczaj na końcach i początkach długich linii zasilających oraz taśm LED. Płytka filtra FPP jest tak zaprojektowana aby możliwe było również jej łatwe umieszczenie przed, za lub między taśmami LED w profilach aluminiowych. Posiada zatem podwójne pola lutownicze po obu stronach, do których należy przylutować z jednej strony przewody zasilające i taśmę LED z drugiej. Polaryzacja oraz strona połączeń są dowolne. Pola lutownicze są pozłacane aby ułatwić lutowanie i skrócić jego czas (przegrzanie diod).
W przypadku takiego montażu filtra, jak na rysunku powyżej, trzeba pamiętać, że maksymalny prąd, jaki filtr może przenieść między polami lutowniczymi to 7 A. Przy zwykłym, równoległym podłączaniu prąd płynący w obwodzie nie ma znaczenia.
Warto zauważyć, że filtr poprawia również parametry poprawnie wykonanych instalacji poprzez minimalizację emisjii zakłóceń elektromagnetycznych oraz powstających w ich wyniku przepięć. Dzięki temu wydłuża się żywotność diod LED, a także urządzeń sterujących. Dodatkowo znacznie podnosi się ogólna komatybilność elektromagnetyczna instalacji, ponieważ wbudowany w filtr FPP układ RC znacznie tłumi generowane przez modulację PWM zakłócenia radiowe (RFI). Warto zatem stosować FPP nie tylko jak rozwiązanie awaryjne ale również profilaktyczne.
W przypadku wystąpienia w obwodzie wyjątkowo dużych przepięć o energii większej niż filtr FPP jest w stanie bezpiecznie odprowadzić, czyli jednocześnie stanowiących bardzo duże zagrożenie dla urządzeń i diod LED, filtr FPP ulegnie uszkodzeniu powodując stałe zwarcie na linii LED, do której został podłączony. Jest to celowe działanie, które ma na celu uruchomienie zabezpieczenia przeciw-zwarciowego obwodu w celu wyłączenia zasilania i tym samym zabezpieczenia instalacji przed dalszymi uszkodzeniami.
. W związku z powyższym jest bardzo istotne aby przy stosowaniu filtrów FPP stosować jednocześnie dobre zabezpieczenia przeciwzwarciowe w obwodach LED.
Poniższe zrzuty ekranowe z oscyloskopu pokazują działanie filtra. Po lewej stronie pokazany jest przebieg modulacji PWM na wejściu taśmy LED w typowej instalacji oświetlenia LED zasilanej z 12 V bez filtra przeciwprzepięciowego. Widać wyraźnie, że przepięcia na zboczach opadających dochodzą nawet do dwukrotnej wartości napięcia zasilającego (23.8 V). Po prawej stronie jest ten sam przebieg po podłączeniu filtra FPP-12, który wyraźnie wyeliminował wszelkie przepięcia.
Filtr FPP jest urządzeniem pasywnym, które podczas normalnej pracy nie wprowadza żadnych zmian do obwodu, w którym pracuje. Z zasady działania filtr FPP nie jest zdolny do wywoływania w swoim środowisku zaburzeń elektromagnetycznych (co więcej filtr istniejące zakłócenia minimalizuje), oraz jest odporny na zaburzenia wywoływane przez inne urządzenia, a zatem nie podlega dyrektywie EMC (2004/108/WE).
Mimo wszystko filtr został przebadany w laboratorium Prywatnego Instytutu Technik Elektronicznych i nie dość, że bez problemu przeszedł wszystkie badania to zyskał pozytywną opinię oraz rekomendację tego Instytutu do stosowania tak w systemach oświetlenia LED jak i systemach automatyki.
Dane techniczne:
- Napięcie pracy: 12 lub 24 VDC ±30%
- Dopuszczalny prąd między polami lutowniczymi: max. 7 A
- Absorbowana moc przepięcia: max. 1500 W [impuls 10/1000 µs]
- Zakres temperatur pracy: -20… +50 ºC
- Wymiary (D x S x W): 25 x 9 x 4 mm
Nasze urządzenia są projektowane i produkowane w Polsce z komponentów najwyższej jakości. Doświadczony zespół projektantów oraz współpraca z naukowcami z Politechniki Krakowskiej gwarantuje wysoką jakość, funkcjonalność oraz bezawaryjności urządzeń Enterius, na potwierdzenie czego oferujemy Państwu aż 5 lat pełnej gwarancji!
tel. biuro: 71 348 79 79,
mob. 601 71 84 84
Hot line:
Szybka Pomoc
Handlowy:
zamowienia@lcn.wroclaw.pl