Moduł DOMIQ/Expander umożliwia bezpośrednie sterowanie ekspanderami Satel z poziomu systemu DOMIQ.
Twój dom też może być inteligentny
DOMIQ/Expander jest rozwiązaniem, które pozwoli zbudować instalację inteligentnego domu przy niewielkich nakładach finansowych, z wykorzystaniem pełnego potencjału systemu DOMIQ. Moduł umożliwia podłączenie maksymalnie 32 ekspanderów marki Satel. Dzięki temu możliwe staje się zbudowanie instalacji z maksymalnie 256 wejściami i 256 wyjściami przekaźnikowymi (zakładając zastosowanie ekspanderów Satel INT-IORS), co daje dużą swobodę i możliwości przy projektowaniu instalacji inteligentnego domu.
Do wejść ekspanderów można podłączyć przyciski dzwonkowe, tradycyjne przełączniki, czujki ruchu, czujki zalania, kontaktrony i inne urządzenia, które są w stanie wysterować wejścia ekspandera. Do wyjść można podłączyć dowolne urządzenia lub obwody elektryczne np. światła, rolety, obwody gniazdek elektrycznych, itd.
Możliwości
System oparty o urządzenia DOMIQ i ekspandery Satel może realizować rozbudowaną funkcjonalność, która do tej pory była zbyt skomplikowana i droga. Do najbardziej typowych zastosowań można zaliczyć sterowanie:
- oświetleniem (w tym oświetleniem LED);
- roletami/żaluzjami;
- ogrzewaniem (kotłami C.O,zaworami grzejnikowymi, pompami C.O);
- systemem podlewania ogrodu;
- zaworami wody, gazu itp.;
- obwodami gniazdek elektrycznych;
- bramami wjazdowymi/furtkami;
Połączenie modułu DOMIQ/Expander z modułem DOMIQ/Base pozwala wykorzystać reguły czasowe i zdarzenia warunkowe do sterowania ekspanderami. Tym samym łatwym w osiągnięciu staje tworzenie globalnych reguł sterowania. Przykładem takich reguł może być np. scenariusz na wyjście z domu, przełączenie instalacji w tryb nocny lub symulacja obecności. Dzięki temu system zyskuje dużą elastyczność i znacznie łatwiej jest go dostosować do potrzeb konkretnego obiektu i indywidualnych oczekiwań użytkowników.
Konfiguracja
Do konfiguracji modułu służy prosty interfejs, który stanowi integralną część interfejsu konfiguracyjnego modułu DOMIQ/Base. Interfejs został zaprojektowany z myślą o tym, aby dać pełną dowolność i wygodę konfiguracji systemu.
Najważniejsze cechy konfiguracji:
- Konfiguracja polega na tworzeniu powiązań pomiędzy wejściami a wyjściami ekspanderów, np. przypisanie świateł do przycisku ściennego lub czujki ruchu.
- Wyjścia ekspanderów można grupować, a grupy następnie przypisywać do wejść, co znacznie skraca proces konfiguracji systemu.
- Każde wejście w instalacji można przypisać do dowolnej liczby wyjść i grup.
- Możliwość konfiguracji zarówno w trybie online (również zdalnie), jak i offline. Konfigurację można wykonać bez fizycznie podłączonych ekspanderów, a także bez modułu DOMIQ/Expander. Wystarczy sam moduł Base.
- Przyciski testowe dla wejść, które symulują naruszenie wejścia. Dzięki temu możliwe jest sprawdzenie poprawności utworzonych powiązań.
- Przyciski testowe dla wyjść. Dzięki czemu można sprawdzić działanie każdego wyjścia i poprawność okablowania danego obwodu.
Sterowanie
Sterowanie systemem odbywa się na podstawie utworzonych w czasie konfiguracji powiązań - naruszenie wejścia (np. przyciśnięcie włącznika) powoduje wysterowanie wyjść i/lub grup wedle zaprogramowanych reguł (np. załączenie świateł).
Ponadto dzięki połączeniu z modułem DOMIQ/Base, ekspandery mogą być również sterowane na wszystkie inne sposoby dostępne w systemie DOMIQ, tj. z poziomu wizualizacji, aplikacji Remote, poprzez zdarzenia i reguły czasowe, itd.
Dzięki możliwościom integracyjnym systemu DOMIQ, ekspandery mogą być również sterowane na podstawie informacji z innych podsystemów inteligentnego domu, np. w reakcji na uzbrojenie alarmu, zmiany temperatury, itp.
Zdalny dostęp do instalacji przy użyciu interfejsów użytkownika zapewnia wysoki komfort korzystania z instalacji - masz możliwość sterowania domu z dowolnego miejsca.